Kedves Vásárlónk!
Jelmondatunkhoz híven, -“a minőség mindenek felett”- tökéletes napkollektorokat forgalmazunk és a legjobb szolgáltatást nyújtjuk vásárlóinknak!
Annak érdekében, hogy jól tudja használni termékünket, és hogy az a leghatékonyabban működjön, kérjük, részletesen olvassa el a Használati útmutatót és kövesse az abban foglaltakat. A kézikönyv (használati útmutató) a termékeink legfőbb jellemzőit, karbantartását és a termékkel kapcsolatos figyelmeztetéseket tartalmazza.
Köszönjük, hogy az általunk forgalmazott Tokyo Solar vízmelegítő napkollektort választotta!
Üdvözlettel:
Tokyo Solar Kft.
www.tokyosolar.hu
Telepítési (felszerelési) utasítás:
- Állítsa össze a keretet, és a tartály tartóit.
- A tartóállványt rögzítse a végleges helyére. (Lehetőleg gerendához)
- Nyomás nélküli napkollektor esetén, a felhasználási pontokhoz képest minimum 5 méterrel magasabbra helyezze a napkollektor tartóállványát.
- Helyezze fel a tartályt a tartóállványra és szerelje fel (csak a nyomás nélküli napkollektornál) az utántöltő tartályt és a levegőztető csövet. A nyomásos rendszernél szerelje fel a túlnyomás leengedő szelepet.
Figyelem! Szigorúan tilos eltömíteni a túlnyomás leengedő (biztonsági) szelepet! Ellenkező esetben a gőzfejlődés hatására túlnyomás keletkezik a napkollektor tartályában, ami károsodást okozhat a készülékben.
- Csatlakoztassa a vízcsöveket a megfelelő ki és bemenetekhez. Majd szigetelje le a csővezetékeket a fagyveszély elkerülése, és a magsabb hatásfok elérése miatt. Ha van elektromos fűtőbetét, akkor azt is helyezze be a tartály alsó nyílásába. A gumitömítéseket mindig nedvesítse be szappanos vízzel a könnyebb szerelés érdekében.
- A tartóállvány alsórészébe helyezze el a vákuumcső tartókat.
- A vákuumcsövet nedvesítse be szappanos vízzel, és húzza rá a tömítőgyűrűt.
(1. kép) - HEAT PIPE, hőcsöves napkollektor esetén a HEAT PIPE (réz hő) cső végét kenje be a jó hőátadást biztosító szerelő pasztával, mely a csomagban található.
- A vákuumcsöveket illessze be a tartály nyílásaiba és a vákuumcső tartókba. (2. kép) Eközben ügyeljen arra, hogy a tartály és a vákuumcsövek merőlegesen álljanak. A két első cső behelyezése után rögzítse le a tartályt, hogy ne tudjon elmozdulni. A Heat Pipe típusú napkollektor esetén a menetes feszítővel szorítsa be a vákuum csövet. (3. kép)
Figyelem! A napkollektor első vízfeltöltését MINDIG HIDEG csövekkel végezze el, mert ha a felforrósodott vákuumcsöveket hirtelen hidegvíz éri, akkor a vákuumcsövek széttörhetnek!
Ezen a probléma elkerülése érdekében a következő óvintézkedéseket teheti:
- A feltöltést késő este vagy kora reggel végezze, amikor a vákuumcsövek teljesen lehűlt állapotban vannak.
- A vákuumcső kb. 3 órányi betakarásával, a csövek hőmérséklete eléggé lehűl, és akkor feltöltheti vízzel a napkollektort.
Mire figyeljen a napkollektor telepítésekor, használatakor:
- A felszerelésre kerülő napkollektort ne árnyékolja le semmi, és déli irányba legyen tájolva. A csatlakoztatott víztartály, a csövek, a szelep, ne szivárogjon, csöpögjön.
- Szereljen fel termosztatikus keverőszelepet a meleg víz ágba, hogy megelőzze a forrázást.
Hogyan tökéletesítsük/javítsuk a víz hőmérsékletét?
- Tartsuk a fel és lemenő vízcsöveket melegen, szigeteljük le.
- Alacsony hővezető képességű fel/lemenő vízcsöveket válasszunk.
- A nagyobb űrtartalmú típus választásával nagyobb hatékonyságot érünk el, mivel a tartályban maradó forró víz növeli a felmelegítendő víz alaphőmérsékletét, így kevesebb idő szükséges a szükséges meleg víz előállításához.
- Amennyiben régóta használatban van napkollektora és azt veszi észre, hogy a víz hőmérséklete lecsökkent, akkor a vákuumcsöveket meg kell tisztítani, és az aljukról el kell távolítani a vízkövet.
Hogyan állapítsuk meg, hogy jól működnek-e a vákuumcsövek?
- A vákuumcsőnek mindenhol ugyanolyan színe van.
- A vákuumcső sértetlen, ép.
- A cső vége tükörszerűnek látszik.
- Néhány órás napsugárzásnak kitett vákuumcső felülete hideg marad.
- Nincs vacuum a csőben ha a színe fehér, opálos.
Gondozás/karbantartás:
- Vákuumcsöves napkollektor tisztítása
- A rendkívül poros térségekben a por hozzá tapad a vákuumcső felszínéhez, ezért azt időnként (6-12 havonta) le kell takarítania azért, hogy elkerüljük a porosodásból eredő hő vesztést és a fényvisszaverődést.
- Egyes területeken a víz több szennyeződést tartalmaz, illetve a keménysége túl magas. Emiatt a tartályon komoly vízkő réteg alakulhat ki. Hosszú távon ez befolyásolni fogja a víz minőségét és a termikus/meleg hatékonyságát. Ezért a tartályt 1-2 évente ki kell tisztítani Amennyiben Magnézium rudat választ megszabadulhat a vízkő okozta problémáktól!
Garancia:
A garancia nem érvényes:
- Fagyás által bekövetkezett üvegtörésre.
- Természeti károk okozta sérülésekre.
- Szakszerűtlen használat, karbantartás, szerelés okozta károkra.
Figyelmeztetés:
- A felhasználó a gyártó eredeti alkatrészeinek választásával biztonságos felhasználást és garantált minőséget kap.
- Használaton kívül a hőszabályzó szelep és a zuhany szelepet el kell zárni, de a bejövő víz szelepet mindig hagyja nyitva.
- Biztosítsa, hogy a vákuumcsövek felszíne ne legyen hóval befedve.
- Télen, amíg nem használja a napkollektort, a víztartályt ürítse ki, hogy megóvja a csövet a fagykártól.
- IP 01 típusú nyomásos napkollektor esetén télen a víztelenítést követően KÖTELEZŐ NYITOTTAN HAGYNI A NAPKOLLEKTOR TARTÁLYÁT, hogy a tartályban lévő levegő tudjon tágulni, illetve NE keletkezzen benne vákuum, mert a nagy hőmérséklet ingadozás hatására a tartály sérülhet!!
- Előzze meg az üres víztartály hosszan tartó napsugárzásnak való kitételét, mert ez által befolyásolja a vákuumcsövek, tömítések minőségét, élettartamát.
Bekötési rajzok:
Tokyo Solar vákuumcsöves nyomás nélküli napkollektor – N03-1
Tokyo Solar vákuumcsöves HEAT PIPE (hőcsöves) napkollektor – IP01