Napkollektor téli üzemmód, téliesítés
4 évszakos napkollektorok
A 4 évszakos napkollektorok zavartalanul működnek, zavartalanul üzemelnek télen is. Ez annak köszönhető, hogy magában a napkollektor panelban szolár fagyálló folyadék található, ami ahogy a nevében is szerepel, nem fagy meg. Az összes split (osztott) napkollektor rendszer, ahol a víztartály NINCS egybe építve a napkollektor panellal, ebbe a kategóriába tartozik.
Ide sorolható a Tokyo Solar nyomásos napkollektor rendszer is, ami beszerelési módtól függően szintén kíválóan alkalmas a téli üzemre is.
3 évszakos napkollektorok
A 3 évszakos üzemelési idejű napkollektorok esetén a téli üzemelés nem megoldott, nem javasolt.
A Tokyo Solar napkollektorok hőszigetelése nagyon jó, így 48 órán át is melegen tartják a tartályban levő vizet felhős, hideg napokon is. Azonban ha a külső hőmérséklet -5 C fok alá esik, ajánlott a 3 évszakos üzemelési idejű napkollektort vízteleníteni a fagy elkerülése érdekében. A napkollektor víz tartálya és a vákuumcsövek – a jó hőszigetelésnek köszönhetően kibírják a -15 c fokot is, azonban az utántöltő kistartály (jakab szelep) és a vízvezeték csövek fagyásveszélynek vannak kitéve a padlástérben és a tetőn kívül egyaránt. (3 évszakos termék esetén)
A napkollektorhoz vezető vízvezetékcsöveket nem lehet tökéletesen leszigetelni. Hogy ne keletkezzen bennük jégdugó, ezért ajánlott a teljes napkollektor és a vízvezeték csöveinek víztelenítése a 3 évszakos működési időtartamú termékek esetén. A víztelenítés után a vákuumcsövekben maradó víz (csak a nyomás nélküli napkollektornál) egy-két nap alatt a napsütés hatására elpárolog. A rendszer kiépítésénél ügyeljünk arra is, hogy a napkollektortól jövő vízvezeték csövekből is lehetőségünk legyen kiengedni a vizet! Az alsó csőcsatlakoztatásra, ahol a ház csőrendszerére csatlakozunk, helyezzünk el egy víztelenítő csapot!