Nyomás nélküli napkollektor
A nyomás nélküli napkollektorokat ejtő tartályosnak is nevezik. A víz nyomását nem a vízhálózat nyomása adja, hanem a napkollektorból jövő vízoszlop nyomása adja, ezért kell minél magasabbra helyeznünk ezt a típust, hogy megfelelő víznyomást érjünk el. Ha kevés a vízcsap és a napkollektor tartálya között levő távolság (szintkülönbség), akkor a meleg víz csak csordogálni fog és sok bosszúságot okoz a nehezen beállítható vízhőmérséklet miatt.
A nyomás nélküli napkollektor működési elvét legegyszerűbben a WC víztartályhoz lehet hasonlítani. Amennyiben csökken a tartályban lévő víz szintje, akkor a napkollektor víztartályának tetején lévő jakab szelep úszója megnyitja a hideg bejövő vizet, és a tartály automatikusan feltöltődik.
Nyomásos napkollektor
A nyomás alatt levő napkollektorok nagy előnye, hogy teljesen ugyanazt a komfortot adják, mint az elektromos (bojler) vagy gáz vízmelegítő (kazán), és nem kötelező a tetőre felszerelni, elhelyezheti az udvarában is. Ez akkor lényeges, ha az épület tetőzete nem engedi, hogy a napkollektort felszerelje, vagy, hogy déli irányba tudja tájolni, de akkor is e mellett a típus mellett kell döntenie, ha az épület tetejét leárnyékolja egy fa, vagy akár a szomszéd épülete. A nyomásos napkollektorok a ház vízhálózatának nyomásán üzemelnek.
Mindkét napkollektor típus óriási előnyökkel rendelkezik! Ezek a következők:
- nagyon jó ár
- nincs üzemeltetési költségük
- 2-3 év alatt visszahozzák a beruházás értékét
- hosszú élettartamúak kb. 15 év
- nem használnak elektromos áramot, se gázt a víz felmelegítéséhez