repulo-szeleromu

Szélerőmű a levegőben

Energia termelő szélerőmű a levegőben

repulo-szeleromu

Egy amerikai társaság repülő szélerőmű fejlesztésével hajtott végre eredményes kísérletet.
A klímaváltozással kapcsolatos félelmek, a fosszilis (szén alapú) energiahordozók árának növekedése, illetve a készletek apadása egyre több figyelmet irányítanak a megújuló, azaz zöld energiaforrásokra. Az elmúlt bő tíz év során lezajlott technológia fejlesztéseknek köszönhetően a zöld energiahordozók, megujuló energiahordozók versenyképessége egyre javul. A többnyire hagyományos megoldásokat tökéletesítő jól látható piaci szereplők mellett sok kisebb társaság is végez kutatásokat a megújuló energiák hasznosítása terén, nem egy esetben teljesen új utat keresve a zöld energia termelés hatékonyságának javítására.


.
A világ energiaszükségletének fejlődő világ vezérelte növekedése, a kőolajkészletek kimerülésének közeledése, illetve a klímaváltozással kapcsolatos aggodalmak az elmúlt 10-15 során hatalmas lökést adtak a zöld, megújuló energetikai fejlesztéseknek. A megújuló energiaforrások ismét közel kerültek az emberekhez (nem szabad elfelejti, hogy az emberiség az ipari forradalmat megelőzően többnyire kizárólag ezen energiaforrásokra támaszkodhatott), már Magyarországon is számos településen látni a háztetőkön napkollektorokat, napelemeket, Bécs felé haladva az autópályán sorra tornyosulnak a hatalmas szélturbinák.

Repülő szélerőmű

Az MIT-tól kivált Altaeros Energies 2010 óta fejleszti lebegő szélerőművét. A társaság úgy kíván alacsony költségek mellett szélenergiát termelni, hogy kihasználja a nagyobb magasságban érvényesülő erősebb és folyamatosabb szelet. Az Altaeros Energies fejlesztésévell tavaly elnyerte a Conoco Phillips cégcsoport által meghirdetett energetikai versenyt, ezen felűl támogatást kap az amerikai mezőgazdasági minisztériumtól, a Kaliforniai Energetikai Bizottságtól és a Maine-i Technológiai Intézettől. A társaság egyébként partnert keres az első kereskedelmi repülő szélerőművük létrehozásához.

Az Altaeros Energies levegős szélturbinájának – amelyet az angol rövidítés nyomát AWT-nek nevez – nagy előnye, hogy rendkívül mobilis, sokkal egyszerűbben üzembe helyezhető, mint egy hagyományos szélturbina, és az általa elérhető magasságokban mutatkozó szélviszonyoknak köszönhetően jelentősen (a gyorsabb és kitartóbb szélnek betudhatóan) jobb kihasználtságra, gazdaságosabb termelésre képes.

A március végén lezajlott kísérlet során egy 10 méter átmérőjű repülő turbinát eresztettek fel 100 méteres magasságba. Az AWT-t egy normál vontató csörlőjén keresztül eresztették fel, a turbinát a speciális tűzállóanyagba töltött hélium emelte a magasba. Az eszköz a levegőben megtermelt áramot a rögzítőzsinórzaton keresztül juttatta le a földre.

A társaság tervei szerint az AWT-t akár 300 méter magasra is fel lehet ereszteni, ami által az optimális terhelési feltételek mellett 65%-kal alacsonyabb költségek mellett képes az áramtermelésre. A berendezés nem szennyezi a környezetet, továbbá zajszennyezéssel sem jár az üzemeltetése, és a karbantartási igénye is nagyon alacsony.

Az AE elképzelése szerint a berendezést tökéletesen lehetne alkalmazni az áramhálózathoz nem csatlakozó településeken, katonai bázisokon, de a társaság hosszabb távú elképzelései szerint a technológia alkalmas lehet a tengeri szélerőművek termelési költségeinek csökkentésére is.

Maga az elgondolás oly annyira ígéretes, hogy amerikai szövetségi légügyi felügyelet már ki is dolgozott egy szabályozástervezetet a repülő szélerőművek használatára.

altaerosenergies.com

Oszd meg a barátaiddal:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Kapcsolódó hírek

zalaviz-biometankut-mti

Szennyvízből üzemanyag

Szennyvízből üzemanyag! Egyedülálló, metángáz üzemű járműflotta átadás a Zalavíz Zrt-nél Szeptember 2-án, az országban, sőt Közép-Európában egyedülálló kishaszon-gépjármű flotta került üzembehelyezésre a Zalavíz Zrt-nél. A

napelemes-hajo

Napelemes hajó Szegeden

Napelemekkel működő hajó épül Szegeden Szegeden a Tisza partján, a  Roosevelt térrel egy magasságban köthet majd ki májusban az az 50 négyzetméteres lakóhajó, amelyet a

szeged-borton napelem

Napenergia erőmű Szegeden

Napenergia hasznosítás, napenergia beruházás a Szegeden Naperőmű a szegedi börtönben A nyár elejétől naperőmű termeli az éves villamosenergia-fogyasztás 7 százalékát a Szegedi Fegyház és Börtönben,

Scroll to Top

beszéljünk a tervedről

Hatékonyan szeretnéd csökkenteni energia kiadásaid?

Kérj díjmentes visszahívást a telefonszámod megadásával.

📲 Ha van most pár perced és gyorsítósávra helyeznéd a folyamatot, akkor keress nyugodtan: +36 20 252 0920

Új érdeklődő, tokyosolar.hu