Nagy Britannia ráerősít a napelem és napenergia fejlesztésekre
Az évtized végére Nagy-Britanniában, a napenergia súlya az elektromos áram előállításában 4 százalékra nő – idézte a BBC a londoni kormány közleményét. 2020-ra ez a fejlődés várható, ezen a ködös, esős területen is. Öt év alatt négy paksi erőműnek megfelelő napenergia kapacitás épül ki.
A nepelem árak zuhanása miatt a kormány azonban úgy döntött, hogy vissza fogja venni a nagy, napenergia kapacítások megépítéséhez adott állami támogatások jelentős részét. London fő érve, hogy a napelem árak az elmúlt években, mintegy 70 százalékkal estek vissza. A napelem árak jelentős csökkenését, a kínai üzemek tömegtermelésbe való bekapcsolódása idézte elő.
A szakma, az ágazat képviselői, természetesen nem értenek egyet a támogatások megszüntetésével, azt korainak, elhamarkodottnak ítélik meg.
Beruházási tüske a napelem kiépítésben
A londoni kormány döntése tehát, hogy március végétől visszavonta, a nagy, 5 megawatt kapacitás feletti napelem farmok állami támogatását. Ez ugyanakkor, egy úgynevezett beruházási csúcshoz is vezetett, mindenki igyekezett a kritikus dátum előtt befejezni erőműveiket, hogy még igénybe tudják venni az állami támogatás összegét. Egy neves angol szakmai szervezet a Solar Trades Association szerint, három hónap alatt annyi új napelem-rendszert telepítettek, mint 2014-ben összesen.
A szervezet, ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy a beruházások vissza fognak esni, mintegy 80 százalékkal, az állami támogatások megszűnése miatt. A napelem farmok, egyelőre még nem versenyképesek a gáz és szénerőművekkel, példaként említették a ködös Albiont /Anglia/. Minimum öt évig még szükség lenne a megfelelő állami támogatásokra, hogy a hagyományos energiatermelőkkel szemben korrekt versenyképesség alakuljon ki.
A napelem panel ára, a farmok kiépítési költségének csak 35 százalékát adják, a kiadások nagy részét a telepítési költségek teszik ki. Ezek a költségek, akkor lesznek csökkenthetők, amennyiben a napenergia-ellátó rendszere kellően kiterjesztett hálózattá válik az országban. A kormány döntése a támogatások visszavonásáról, elveszi a fejlődés lendületét, kitolja azt az időpontot, amikor a megújuló energia ára, a hagyományos módon termelt áram árára csökken.
Már versenyképes a napenergia?
Ed Davey energiaügyi miniszter, úgy látja, hogy a napenergia, az elmúlt évek zöld tenderei alapján máris versenyképes kategóriába került. Két legolcsóbb áramszállítási ajánlat, napelemeket használó cégtől érkezett. A miniszter ezt hatalmas fejlődésnek ítéli meg. Ez egy fantasztikus dolog az emberiség számára – mondta -, megemlítette, hogy Indiában közel háromszázmillió ember él elektromos áram nélkül, valamint a fekete Afrikában is drámai lehet a hatás. Kifejtette még továbbá, hogy a napenergia, az erős napsütötte helyeken mindig is olcsóbba fog kerülni, mint a ködös, esős területeken.
Davey arra számít, hogy Nagy – Britanniában 2020-ra, a mostani 5 gigawattal szemben, 14 gigawatt napenergia kapacitás lesz (a paksi atomerőmű termelési képességének hétszerese). A jelenlegi 1,5 százalékról, 4 százalékra emelkedik az új energiaforrás aránya az áramtermelésben. Rákövetkező évtized még gyorsabb fejlődést hozhat.
Másfélszerese is lehetne
Az állami támogatásokat, a zöld energia más ágazataihoz kívánják átcsoportosítani – közölte a miniszter -, hogy enyhítse a törvényhozókat ért bírálatokat. Leonie Greene, a Solar Trades Assiciation szóvivője szerint, ezzel a kormány bizonytalanságot teremtett a piacon, mert a vállalkozások nem tudják, hogy mire számíthatnak a kormány által „rángatott” piacon.
Greene, a szakmai szövetség szóvivője idézett egy korábbi kormányzati véleményt, amely szerint 2020-ra, 20 gigawattra emelkedhetne a napenergia kapacitás, ha London látná a dologban rejlő lehetőségeket. Nagy-Britanniában – a kormányszóvivó tájékoztatása szerint -, 650 ezer napelem rendszer működik, amelyekbe beletartoznak a magánházakra felszerelt napelem rendszerek is.