Lakásfelújítási támogatások újra
Jó, de visszafogott lépésnek tartja a szakma a lakossági energiahatékonysági pályázatok újraindítását – derült ki a lapunk által készített körképből. A keret túlságosan alacsony, vélemények szerint várhatóan napok alatt kimerül majd. Hamarosan érkezhet a napkollektorok telepítését támogató pályázat is.
Ilyen pályázatokra van szükség – értékelte Prohászka Rajmund, a Magyar Ajtó-Ablak Egyesület (MATA) elnöke a Mi otthonunk felújítási és újotthon-építési alprogramot; a szakember szerint jó, megfelelő mértékű a támogatás mértéke és nagysága is. A bejelentett új energiapályázati kiírás ideális komplex beruházás esetén, ha nem csupán néhány ablakcserére készül az adott háztartás – fűzte hozzá. A tipikus kockaház teljes energetikai felújítása legfeljebb 4-5 millió forintból megoldható, az 50-60 százalékos támogatási intenzitással a konstrukció szerinte megfelelően szolgálhatja a kitűzött célokat. A szakember szerint az is jó hír, hogy a kisebb társasházak esetében is 40-60 ezer forintos négyzetméterenkénti támogatás nyerhető el.
Napok alatt elfogyhat a pénz
Ugyanakkor Prohászka szerint egy baj van a pályázattal, mégpedig az, hogy mindössze 1,6 milliárd forint áll rendelkezésre, amiből szerinte úgy 400 lakás teljes energetikai rekonstrukciója valósulhat meg. A szakmai szervezet elnöke szerint a keret a várhatóan élénk érdeklődés következtében roppant hamar, akár pár nap alatt is kimerülhet. Hasonló feltételek mellett 10-12 milliárd forint is gond nélkül elfogyna, míg, ha az újépítésű ingatlanokat teljesen bevonnák a konstrukcióba, a 20 milliárd forintos keret sem lenne túl nagy.
Jó irányba tett, de túlságosan kis lépésnek minősítette a lakossági energiatakarékossági pályázat kiírását Varga Pál, a Magyar Épületgépészek Szövetségének alelnöke, a Naplopó Kft. ügyvezetője. Varga szerint a pályázat nem okoz majd nagy változást, mivel túlságosan szigorúak a feltételek; szerinte az alacsony keretösszegre tekintettel inkább alacsonyabb támogatási intenzitású, kevésbé szigorú kiírásra lenne szükség, amiből több lakás korszerűsítését lehetne támogatni. A mintegy 2,7 milliós magyarországi lakásállomány zöme modernizációra szorul, amiből még az új Széchenyi terv szerint is évente 50 000 – 100 000 lakást kellene felújítani. A konstrukció hátránya továbbá a szakember szerint, hogy csak akkor vehető igénybe a dotáció, ha valaki egyszerre akarja fölújítani háztartása teljes energetikai rendszerét. Így, akinek nem áll jelentősebb önerő a rendelkezésére, az kimarad a programból.